Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Inauguracja biogazowni rolniczej w Konopnicy

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
05-10-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Gruppo AB

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
 Inauguracja biogazowni rolniczej w Konopnicy
Fot. Gruppo AB
W czwartek (4 października) odbyło się oficjalne otwarcie biogazowni rolniczej w Konopnicy. Projekt, zrealizowany przez KWE – Technika Energetyczna, część Gruppo AB, produkować ma czystszą i bezpieczniejszą energię. Instalacja o mocy 1,99 MW jest własnością spółki Bioenergy Project.

- Biogazownie rolnicze to stabilne, pewne i ekologiczne źródła energii. Bazują na odnawialnych, lokalnych surowcach i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Proces wytwarzania energii jest jednocześnie w pełni przewidywalny i podlega ścisłej kontroli, dzięki temu takie elektrownie mogą produkować stałą ilość energii i nie obciążają sieci energetycznej - skomentowała Zofia Ossowska, dyrektor generalny Bioenergy Project. - Wierzymy, że rozwój biogazowi rolniczych może być sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla społeczności lokalnych, jak i całego kraju - dodaje Zofia Ossowska.

 

Na ceremonii otwarcia obecni byli przedstawiciele władz samorządowych i centralnych, wśród których znaleźli się m.in. Mieczysław Kasprzak, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz Krystyna Ozga, posłanka na Sejm RP i była wicewojewoda łódzki. Podkreśla to strategiczną rolę, jaką dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i budowania niskoemisyjnej gospodarki pełnią rozproszone źródła energii.

 

Biogazownia rolnicza Bioenergy Project została wyposażona w dwie jednostki kogeneracyjne Ecomax zaprojektowane przez Gruppo AB. Instalację, która wykorzystuje dwa silnika gazowe GE Jenbacher, zrealizowała „pod klucz” spółka KWE – Technika Energetyczna, część Gruppo AB. Elektryczność sprzedawana będzie do sieci, natomiast ciepło już niebawem zostanie dostarczane do Rawy Mazowieckiej i okolicznych obiektów przemysłowych za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej.

 

- Jesteśmy dumni ze swojego wkładu w realizację projektu, który jest flagowym przykładem zastosowania technologii biogazowych w Polsce. Wierzymy, że polski sektor biogazowy ma ogromny potencjał wzrostu. Stabilne perspektywy wsparcia rządowego i spodziewany znaczący wzrostu cen oraz zapotrzebowania na energię, czynią z biogazu konkurencyjne źródło stabilnego dochodu dla rolników, inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, a także firm energetycznych. Gruppo AB postrzega Polskę jako jeden z głównych filarów rozwoju biznesu, dlatego nasze pełne zaangażowanie na tym rynku jest pewne - mówi Mario Pipitone, dyrektor generalny ds. sprzedaży w Gruppo AB i wiceprezes KWE - Technika Energetyczna.

 

Biogazownia rolnicza należąca do Bioenergy Project charakteryzuje się wydajnością przekraczającą 8 000 godzin operacyjnych rocznie - pozwoli to na produkcję 16 800 MWh elektryczności i 17 024 MWh ciepła. - Instalacja kogeneracyjna dostarczona przez KWE Technika - Energetyczna może wyprodukować energię odpowiadającą średniemu zapotrzebowaniu miejscowości liczącej 7 000 rodzin lub niezbędną by ogrzać 500 domów – dodał Mario Pipitone.

 

Inwestycja Bioenergy Project w Konopnicy ma być także przyjazna środowisku. Tylko przy produkcji energii może ograniczyć emisję CO2 o ok. 20 000 t w skali roku. To równowartość ilości wchłanianej przez 1, 7 mln sosen. Dzięki technologii opartej o proces fermentacji suchej, bazującej na kukurydzy lub trawie, obiekt nie będzie wytwarzać dodatkowego hałasu, czy powodować wydzielania uciążliwych zapachów. Ponadto, by wyprodukować porównywalną ilość energii niezbędne byłoby zużycie 5 mln. Nmc gazu ziemnego rocznie. Projekt ma wpłynąc także korzystnie na gospodarkę regionu, dając bodziec do rozwoju i profesjonalizacji produkcji rolnej. Lokalni rolnicy znajdą zbyt dla zbiorów, które będą wykorzystywane jako paliwo do zasilania instalacji.

 

Polski rząd zachęca do inwestowania w biogazownie. Są one doskonałym przykładem korzyści płynących z rozwoju generacji rozproszonej, pozwalają też na dywersyfikację źródeł energii i zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego. Biogazownie zasilane są przez lokalne, odnawialne surowce i tym samym ograniczają zależność od zagranicznych dostaw surowców energetycznych. Ponadto, dzięki wyposażeniu w jednostki kogeneracyjne i lokalizację w pobliżu odbiorców – charakteryzują się wyższą efektywnością produkcji, mniejszymi stratami przesyłowymi i niższymi emisjami CO2.

 

Rozwój podsektora energetyki odnawialnej to jeden z celów strategii „Polityka Energetyczna Polski do roku 2030”. Wedle prognoz Agencji Rynku Energii z lipca 2011 r., w porównaniu do poziomu z roku 2008, krajowe zapotrzebowanie na energię wzrośnie do 2030 r. o 43%. Zgodnie z tym samym źródłem, do 2030 r. w Polsce będzie aktywnych 607 biogazowni produkujących około 3.4 TWh energii przy 631MW całkowitej mocy zainstalowanej.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

URE za stworzeniem krajowego systemu weryfikacji biomasy

Intermodal i logistyka

URE za stworzeniem krajowego systemu weryfikacji biomasy

Arek Kowalczyk 19 sierpnia 2013

Dalkia: Systemy wsparcia energetyki nie działają

Intermodal i logistyka

Dalkia: Systemy wsparcia energetyki nie działają

Arek Kowalczyk 21 sierpnia 2013

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

URE za stworzeniem krajowego systemu weryfikacji biomasy

Intermodal i logistyka

URE za stworzeniem krajowego systemu weryfikacji biomasy

Arek Kowalczyk 19 sierpnia 2013

Dalkia: Systemy wsparcia energetyki nie działają

Intermodal i logistyka

Dalkia: Systemy wsparcia energetyki nie działają

Arek Kowalczyk 21 sierpnia 2013

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5